fbpx דלג לתוכן

נוסעים בזמן?! 3 אנשים מפורסמים שהקדימו (מאוד) את זמנם!

כולנו תוצרי התקופה שלנו. היא קובעת איך אנחנו מתלבשים ומדברים ואפילו חושבים! אבל נראה כאילו לפעמים מגיעים לעולם אנשים חריגים – למשל פילוסופים, אמנים, אנשי רוח, מדינאים או אנשי מדע – שכאילו לא מצייתים לכלל ההגיוני הזה. רוב ה"המצאות", למשל, מתפתחות למעשה די באיטיות ובהדרגה, כשכל "ממציא" למעשה רק משכלל טיפונת טכנולוגיה קודמת. אבל מצד שני, יש אנשים כמו לאונרדו דה וינצ'י, שנראה כאילו המוח והדמיון שלהם לא כבולים כרגיל למגבלות של דורם. דה וינצ'י שרבט במחברת שלו המצאות שהקדימו את זמנן במאות שנים (!!) ועסק במחקר מדעי עצמאי בשיטות שכאילו גנב מהעתיד. האם לאונרדו נולד "לפני זמנו"? ואולי הוא בכלל נוסע בזמן?!? כי מסתבר שבנוסף לפריצות הדרך האינטלקטואליות שלו, דה וינצ'י היה חלוץ גם בתחום המוסרי. כבר לפני 500 שנה הוא הזדעזע מהיחס המקובל של בני תקופתו לבעלי חיים אחרים, וניסה לפצות על כך כמיטב יכולתו בעצמו. בפרק הזה מוצג סיפור אמיתי מתוך הביוגרפיה הראשונה של לאונרדו דה וינצ'י – על מנהג שחרור הציפורים שלו. מהסיפור קל להבין שהכאיב ללאונרדו לראות יצור שיכול לעוף כלוא בכלוב, ושגם חופש של ציפור קטנה היה יקר מאוד ללבו.

או אם נחזור עוד אלפיים שנה אחורה, אל יוון העתיקה – נגלה את דמותו המופלאה של פיתגורס. גם הוא, ככה נראה, הגיע היישר מהעתיד הרחוק עם רעיונות מתקדמים שלא נשמעו כמותם עד אליו, ושלכאורה לא היה לא מאיפה לפתח אותם. האיש ש"המציא" את הפילוסופיה והמתמטיקה, את חקר המוסיקה והאסטרונומיה (ועוד ועוד) היה הרבה יותר מעוד פילוסוף. הוא גם הוכיח יכולת להתנתק מהדעות הקדומות והנורמות הפסולות של תקופתו. פיתגורס לא רק התנגד נחרצות להקרבת קרבנות – בחברה דתית מאוד שזו היתה המצווה העיקרית בה – אלא להרג בעלי חיים בכלל. הוא היה הצמחוני הראשון המתועד בהיסטוריה – שגם קרא לכל בני תקופתו לעבור לצמחונות – בתקופה שבה איש לא שמע עדיין בכלל על המושג "צמחונות" או "אוכל צמחוני" (שלא לדבר על טבעונות ואוכל טבעוני…)(וגם לא על פילוסופיה… מושג שפיתגורס עצמו המציא). גם ביחסים בין בני אדם הוא גילה שחרור מדהים מדעות מקובלות, כשאיפשר לנשים להשתתף כמו גברים באקדמיה שייסד כתלמידות וכמרצות, ואפילו מינה אישה לעמוד בראש המסדר האקדמי אחריו (יוון הקדומה התייחסה לנשים בערך כמו סעודיה היום).

דמות שלישית ואחרונה שמככבת בפרק הזה גם היא כאילו מוכיחה: מסע בזמן אפשרי! הדמות הזאת נחשבה עד לפני 200 שנה בגדר פנטזיה, מיתוס דתי נאיבי וחינוכי על קיסר רב עוצמה ואכזר שעבר מהפך-לב, חזר בתשובה, התחיל לראות את כל תושבי ממלכתו בתור ילדים שלו, ובאופן כללי הפך לשילוב בין סנטה קלאוס, שלמה המלך וטובטוב הגמד. אבל בעקבות ממצאים ארכיאולוגיים רבים ואינספור כתובות, עמודים, מצבות ופסלים – האגדה נהייתה היסטוריה. היסטוריה מדהימה, של שלטון מתקדם ומלא חמלה ומחויבות לרווחת כל הברואים, שלא היה כמוהו לפניו ולמרבה הצער גם לא אחריו עד ימינו.

כולנו יכולים להקדים את זמננו אם נקשיב לקול המצפון שלנו במקום לקולות הפרסומות. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לעזור להביא עתיד טוב והוגן יותר לכולם – בני אדם ובעלי חיים אחרים – על ידי החלפת קניה של מוצרים מהחי (שמקורם במפעלי התעללות והרג שגם אוכלי בשר נחרדים מצפייה קצרה במתרחש בהם) במוצרים מהצומח. מוזמנים לנסות תפריט טבעוני ל-22 ימים בליווי תזונאיות ויחד עם עוד עשרות אנשים כמוכם – באתגר 22.

הרחבה ומקורות:
על לאונרדו דה וינצ'י:
https://animals-now.org/leonardo
על פיתגורס:
https://veg.co.il/art38.html
על אשוקה (והגנת בעלי חיים בתרבויות הודו):
https://did.li/ueB5q

סרטוני אנימלס